Clonové číslo udává velikost otevření otvoru v objektivu. Vyjadřuje se symbolem f a udává v číselnou řadou f1.8, f3.6, f5.6. Platí pravidlo čím vyšší clonové číslo nastavíte tím menší otvor v objektivu lamely clony nastaví.

clonové číslo jak nastavit clonu otvor clony

Jak nastavit clonové číslo

Nastavenou hodnotu clonového čísla f můžete odečíst na displeji nebo kroužku objektivu. Hodnota řady clonového čísla se udává v různých tvarech kombinací čísel, malého a velkého F a také desetinné tečky nebo čárky. Vždy však znamená to samé, velikost otvoru v objektivu. Na objektivech také najdete hodnotu například 1:2.8-3.5 nebo F/2.8 – 3.5. Tato hodnota znamená konstručkní hodnotu f objetktivu. Mimo tyo hodnoty clonové číslo nenastavíte.

clonové číslo jak nastavit clonu otvor clony blog fotografa

Velikost otvoru clony má fotografii dva dopady. Zaprvé s nastaveným menším clonovým číslem dopadne na čip fotoaparátu více světla. Více propuštěného světla vám umožní fotit i za snížených světelných podmínek. Za druhé velký otvor clony propouští světlo i z bočních úhlů což má za vliv rozmazaní fotografie mimo bod zaostření. Tento optický jev fotografové nazývají hloubka pole ostrosti.

Hloubka pole ostrosti

Vyjadřuje vzdálenost ostrosti fotografie od bodu zaostření. Na hloubku pole ostrosti má vliv clonové číslo, ohnisková vzdálenost objektivu a velikost čipu fotoaparátu.

Malé hloubky pole ostrosti dosáhnete

  • nastavení velkého clonového čísla
  • volbou vedše ohniskové vzdálenosti objektivu
  • volbou většího čipu fotoaparátu

Jaké clonové číslo nastavit

Clonové čísloFotografická scéna
1.8 – 3.6Portrét, detail, makro, hvězdy
3.6 – 5.6Malá skupin lidí, děti, sport, krajina
5.6 – 9Větší skupin lidí, krajina, měsíc
9 – 21Siluety, tekoucí voda, krajina, velká skupina lidí

Závěr

Nastavení clonového čísla je jedn z nejvýznamnějších kreativních prvků fotografa. Nejlépe se k focení hodí režim priority clony A nebo Av. Je to proto, že vy nastavíte požadované clonové číslo a automatika fotoaparátu pak nastaví ISO a čas expozice. Tento poloautomatický režim fotoaparátů vám tedy dává více volnosti, ale vy zároveň máte plně pod kontrolou hloubku pole ostrosti. To je také důvod proč je lépe fotit v poloautomatických režimech na rozdíl od plně automatických režimů fotoaparátu.