Výsledek fotografování vodopádu nebo tekoucí vody ovlivňuje vhodně nastavený čas expozice. Je to proto že fotografujeme rychle se pohybující objekty vůči statickému pozadí. Pokud chcete vyfotit zurčící vodu tak aby vám na fotografiích vkreslovala dlouhé mléčné pruhy pak potřebujete nastavit delší čas expozice. Toho lze dosáhnout zvolením nočního režimu nebo pomocí vhodné aplikace na focení.
Jak fotit vodopád pomocí nočního režimu fotoaparátu
Přepnutí do tohoto režimu je na mobilech různých výrobců různé. Některé mobily mají tuto možnost volby režimu fotoaparátu v přímo v menu fotoaparátu, jiné se automaticky přepnou jakmile se zšeří. Můžete také fotoaparát ošálit a dát mu před optiku fotoaparátu třebas sluneční brýle. Co mají všechny možnosti stejné je to že při fotografování s dlouhým sem expozice musíte fotoaparát stabilizovat vůči pohybu nebo vibracím. Stabilizace nejlépe dosáhnete opřením roky s fotoaparát o kmen stromu nebo kámen. Profi řešením je použití stativu, ale ten asi sebou nemáte.
Fotografie tekoucí vody řeky Lubina zobrazuje nastavení aplikace fotoaparátu při focení za slunečného dne. Aplikace je nainstalována v iPhone 13 mini, nastavena do režimu PRO, čas expozice je nastavení na 0,8 sekundy. Ostatní parametry dopočítala aplikace sama.
Aplikace vhodná na focení vodopádu nebo tekoucí vody
Vhodnou aplikací na focení vodopádu nebo tekoucí vody je aplikace fotoaparátu která je součásti Ligtroom. Je k dispozici jak na Google play tak Apple Store. V této aplikaci můžete po přepnutí do Pro režimu nastavovat parametry fotoaparát v mobilu.
Nastavení fotoaparátu pro focení vodopádu
- Čas expozice 1/4 sekundy
- ISO 25
- Stativ
Závěr
Fotografování vodopádu nebo tekoucí vody je úžasné dobrodružství. S mobily je lépe vyrazit na fotografování v podvečer, méně slunečního svitu znamená možnost nastavení delšího času expozic. Dobrou zprávou je, že v lese je obvyklé větší šero než na otevřeném poledním slunci.