Portrétní fotografie je souhra světla a stínů ve tváři foceného a to vše okořeněné malou hloubkou ostrosti a barevným nádechem fotografie.

Co potřebujeme pro focení portrétu

Portréty fotíme objektivy s delší ohniskovou vzdálenosti. Při focení portrétu fotoaparátem s APS-C čipem použijte objektiv s ohniskovou vzdálenosti 50mm a více.  Pro full-frame fotoaparát použijte objektiv s ohniskem 80mm a více. Čím větší světlost objektivu tím lépe, F1,8 objektivu už je dost dobré. Vhodné nastavení clonového čísla při focení portrétu je obvykle f2.

Jak správně nastavit fotoaparát

Portréty fotíme většinou při dostatku světla. Při dostatku světla obvykle vyhoví nastavení citlivosti ISO na 200. Důležité je nastavení clonového čísla. Obvykle stačí f/2. Pokud to váš objektiv umožňuje tak můžete zkusit nastavit i nižší clonové číslo. Pokud to váš objektiv neumožňuje a je zoomovací tak můžete také vyzkoušet  jeho vytažení klidně i na 100mm a udělat několik kroků nazpět.

Jak na světlo při focení portrétu

Pro focení portrétuje velmi vhodné boční světlo. vytvoří kontrasty světla a stínů ve tváři foceného. Dobrá vychytávka je postavit foceného bokem k oknu. Toto boční světlo vytvoří kontrasty světla a stínu ve tváři foceného. Ženám sluší měkčí stíny. Ty získáme tak, že fotografovanou postavíme dále od okna. Mužskou mužnou tvář naopak zvýrazní ostřejší stíny. Ty získáme tak že fotografovaného postavíme dále od okna.

Co má dělat focený při fotografování portrétu

Hlava směřuje čelem k fotoaparátu. Pohled přímo do objektivu se obvykle nedoporučuje. Ruce přiložte hezky na kapsy, pozice stejná jako by byly zastrčené v kapse. Tělo trochu natočené, ale ne moc tak 10 až 15 stupňů.

Často kladené otázky na téma jak fotit portrét

Na co se ostří se při focení portrétu?

Při fotografování portrétu ostříme vždy na oči foceného. Také je vhodné nemít okraje fotografie přes klouby foceného. To v mnoha případech vypadá velmi nepřirozeně.

Je dobré vzít si nějaký doplněk při focení portrétu?

Ano barevný šátek nebo třeba náušnice fotografii vždy oživí.

Úsměv ano nebo ne?

Za mne určitě ano

Dají se fotit portréty v pohybu?

Ano, dokonce z vyříznutých momentek můžete mít nejhezčí portrét.

.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rolovat nahoru