Rozmazaná fotografie se občas povede nejen začínajícím fotografům. Fotografie můžou být rozmazané z důvodu chvění fotoaparátu nebo jeho nevhodného nastavení. Příčinou může být také zaostření na nevhodné místo fotografované scény.

Obsah:

  1. Rozmazání z důvodu pohybu
  2. Správné nastavení objektivu
  3. Nastavení fotoaparátu a způsobu ostření
  4. Na co ostřit

Rozmazání z důvodu pohybu

Rozmazání fotografie při focení ohybu může být způsobeno dlouhým časem závěrky. Pokud je fotografie rozmazaná zkontrolujte, jaký čas závěrky byl nastaven. Můžete se řídit pravidlem, že čas závěrky by neměl být delší než ohnisková vzdálenost objektivu v mm.

Správné nastavení objektivu

Na objektivu zkontrolujte, zda máte nastavenou stabilizaci obrazu. Objektivy CANON – stabilizátor, objektivy pro NIKON VR (vibration reduction). Nastavte také automatické ostření pomocí přepínač AF/MF na těle objektivu. Pro automatické ostření jej přepněte do pozice AF.

Nastavení fotoaparátu a způsobu ostření

Nastavením způsobu ostření fotoaparátu může také ovlivnit rozmazání fotografií. V kurzech doporučujeme nastavit ostření na jeden ostřící bod uprostřed. Pokud bude chtít přeci vyfotit něco mimo tento bod tak nejprve fotoaparát zaměřte bodem na objekt, který chcete, aby byl zaostřen. Stisknutím spouště do první polohy a zaostřete. Držte stále tlačítko spouště a zaměřte fotoaparát do požadované pozice a domáčkněte spoušť.

Ostrost fotografií a clona

Clona řídí hloubku ostrosti a tím má také vliv na celkovou ostrost fotografií. Pokud chcete mít fotografii ostrou ve větší hloubce tak nastavte raději větší clonové číslo. Můžete začít třeba f 10 a zkoušet jej zvětšovat a zmenšovat. Správně by to mělo fungovat tak, že čím větší hodnota clonového čísla tím větší hloubka ostrosti.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rolovat nahoru