Čas závěrky určuje po jakou dobu dopadá světlo na čip fotoaparátu.

Co je čas expozice

Čas expozice je časovač, který určuje, po jakou dobu bude závěrka fotoaparátu otevřena a tím vlastně čas závěrky určuje délku doby, po kterou dopadá světlo na optický snímač vašeho fotoaparátu. Rychlost závěrky potažmo čas expozice je udáván v sekundách. Obvykle používané hodnoty času expozice jsou od násobku sekundy po zlomek sekund. Pokud máte nastaven pomalou rychlost závěrky závěrka, je závěrka otevřená déle a tím světlo dopadá déle na čip fotoaparátu.

Jak správně nastavit čas expozice

Různé nastavení tohoto času lze využít i kreativně, když chcete mít například rozmazaná světla reflektorů jedoucích automobilů nebo tekoucí vodu vodopádu, tak prosím nastavte čas závěrky delší, třeba i vteřiny. Velmi krátký čas expozice (1 / 1000 s) lze naopak využít ke zmrazení pohybu. Jestliže nechcete mít rozmazané fotky tak vám doporučuji držet se základního pravidla, které říká, že čas expozice by neměl být delší než délka objektivu v mm. Tato délka expozice je mezi fotografy považována za limitní pro zajištění nerozmazané fotografie v případě, že fotoaparát držíte v ruce. Při focení pohybu je většinou žádoucí, aby čas expozice byl minimálně dvojnásobně až trojnásobně kratší než tato ohnisková vzdálenost objektivu.

Jak funguje závěrka fotoaparátu

Závěrka fotoaparát je vlastně závora, která v objektivu zastiňuje čip fotoaparátu. Když zmáčknete závěrku fotoaparátu tak se otevře a světlo procházející objektivem osvítí čip. Osvícený čip světlo zachytí, převede na elektrické signály a procesor fotoaparátu jej následně zdigitalizuje a převede do nastaveného formátu fotografie.

Často kladené otázky

Může mít nevhodné nastavení času závěrky na rozmazání fotografie

Ano může, pokud je čas závěrky příliš dlouhý. Poznáte to tak, že pohybující objekty jsou vůči stojící objektům rozmazané.

Kdy je vhodné použít dlouhý čas expozice

Dlouhý čas expozice se používá při focení hvězd nebo za stižených světelných podmínek

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Rolovat nahoru