Citlivost ISO nám říká, kolik světla potřebujeme pro správnou expozici čipu fotoaparátu. Kdy tedy je a není vhodné nastavit vysoké ISO.

Co je ISO

Je důležité vědět, jak citlivost ISO funguje. Hodnota citlivosti ISO určuje, kolik světla budeme potřebovat pro správnou expozici čipu fotoaparátu. Při nižších hodnotách ISO budeme potřebovat hodně světla a při vysokých méně světla. V tuto chvíli je důležité si říct, že obvyklá citlivost digitálních fotoaparátu je v rozmezí 100 až 3 200. Moderní digitální kamery zvládnou i hodnoty přes 100 000.

Jaké ISO nastavit

Pokud fotíte v poledne a je vyšší intenzita světla, pak jelpe použít nižší hodnoty ISO, například 100 nebo 200. Pokud fotíte v noci, bez stativu je dobré zvýšit hodnotu ISO. Vyšší ISO umožní použít kratší čas závěrky. Nezapomínejte na pravidlo, že expoziční čas ba neměl být delší než ohnisková vzdálenost vašeho objektivu v mm. Pokud tomu tak není tak zvyšte ISO, obvykle se zvyšuje na dvojnásobek původní hodnoty. Když tedy byla citlivost ISO například 400 a fotografie byla rozmazaná nebo tmavá tak nastavením citlivost ISO na 800 můžeme zkrátit čas závěrky a tím odstranit rozmazání fotografie. Nebojte se také vyzkoušet třeba tu druhou nejvýše možnou nastavitelnou hodnotu. Nezapomeňte však, že zvýšení citlivosti ISO zvyšuje digitální šum na fotografii. Raději si předem vyzkoušejte, jak jsou fotografie na z vašeho fotoaparátu “zašumělé” při nejvyšších hodnotách citlivosti ISO. Naopak, pokud použijete pomalou rychlost závěrky (dlouhý čas expozice) k zachycení rozostření, budete potřebovat kompenzovat množství světla dopadající na senzor vašeho fotoaparátu velmi nízkou hodnotou ISO. Příklad srovnání můžete vidět na této noční fotografii. Vysoká hodnota citlivosti ISO je tedy kompromis mezi kvalitou fotografie a možností vůbec nějakou pořídit. Přece jenom se v některých situacích asi spokojíme se slabou zrnitostí za cenu, že fotografii získáme.

Často kladené otázky

Má citlivost ISO vliv na rozmazání fotografie?

Přímo rozmazání fotografií neovlivňuje. Má vliv na délku času expozice která již vliv na rozmazaní fotografie má.

Proč jsou fotografie zrnité?

Fotografie můžou být zrnité z důvodu nastavení vysoké citlivosti ISO, zejména pak při focení v noci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Rolovat nahoru