Fotografování měsíce je o správném nastavení expozice. Asi ať děláte co děláte tak máte měsíc na fotografii jakou velkou světelnou kouli. Co je to za podivnost, že fotíte za tmy fotografie je přeexponována. Jak vyfotit měsíc mobilem tak aby na fotografii byly vidět prvky měsíční krajiny kterým nesprávně říkáme moře a souše?

Je nutno snížit expozici fotografie.

Uživatelé mobilů se systémem android a IOS v iPhone zařízeních mají možnost fotit  s integrovanou aplikací fotoaparátu nebo si stáhnout aplikaci fotoaparátu třetích stran. Tyto aplikace mnohdy umožňují lépe ovládat fotoaparát v mobilu než předinstalované tovární aplikace fotoaparátu.

Nastavení mobilu na focení měsíc

Verze systému fotoaparátu v mobilech se může díky přizpůsobení operačních režimů mírně lišit., takže i jejích ovládání se může odlišovat.

1 – Vypněte blesk 

Blesk osvětluje pouze blízké objekty. Odražené světlo z blesku mohlo vaše fotografie znehodnotit.  Klepněte na ikonu blesku na boční nebo horní části obrazovky a nezapomeňte vybrat blesk v kruhu, kterým prochází čára – zobrazující blesk jako „vypnutý“

Pokud potřebujete na fotografii zvýraznit měsíc, tak se dotkněte dvěma prsty obrazovky a pro přiblížení použijte roztahovací gesto a naopak. Přiblížením se však snižuje kvalita fotografií, proto to se zoomem příliš nepřehánějte.

3 – Přepněte do manuálního nebo PRO režimu

Mnoho mobilních telefonů je vybaveno manuálním režimem. Ten umožňuje přizpůsobení nastavení fotoaparátu. Otevřete aplikaci fotoaparátu a potom klepněte na ikonu tří svislých čar (menu) v levém horním rohu a poté klepněte na manuální, někdy také profi.

4 – Přepněte formát ukládání souboru do formátu RAW

Na levé straně rozhraní fotoaparátu uvidíte ikonu JPG. Klepněte na něj a přepněte na RAW JPG. Formát RAW vám umožní provést opravy fotografií i po jeho pořízení.

5 – Nastavte expozici

Změňte hodnotu expozice klepnutím na možnost EV na obrazovce a výběrem nízká expozice.

6 – Snižte ISO

Pokud je vaše fotografie stále moc jasná pak snižte ISO na hodnotu mezi 80 a 100.

Závěr

Fotografování měsíce je o snížení expozice a pevném držení vašeho mobilu. Při snížení expozice se z bílé kuličky vykreslí kontury měsíční krajiny. Zdá se vám fotografie rozmazaná nebo neostrá. Toto rozmazání je zapříčiněno extremním digitálním zoomem.