V průběhu dne existují časové periody s více nebo méně vhodným světlem pro focení. Je přitom jedno jestli fotíte mobilem, kompaktem nebo zrcadlovku. Mezi nejznámější období patří zlatá hodinka. K určení kdy nastane lze použít mobilní aplikaci jako je například PhotoTime z Google store. Po zadání “golden hour” můžete najít i další apky. Tyto aplikace vám také přesně pomůžou určit východ a západ slunce.

Modrá hodinka

Je období zhruba hodinu před východem slunce a hodinu po západu slunce. Pokud není zataženo pak má obloha na fotografiích namodralý nádech. Tento nádech je více sytý tím směrem kde za chvíli vyjde nebo právě zapadlo slunce. Při focení v tuto denní dobu je dobré zvýšit citlivost ISO. Použití stativu je také velkou výhodou.

Východ a západ slunce

Fotografie vycházejícího nebo zapadajícího slunce jsou velmi oblíbené. Jejich výsledek je ale hodně závislý na počasí a oblačnosti a technice focení. Pokud chcete zkusit experiment tak nastavte větší clonové číslo, třeba i 22. Pokud bude příznivé počasí tak se slunce obklopí rozbíhajícími paprsky. Je dobré se na focení v tuto dobu připravit. Východ a západ slunce trvá jenom několik minut. Je zbytečné abyste ztráceli čas nastavováním fotoaparátu, výměnu paměťové karty nebo baterie. Východ a západ slunce je součástí zlaté hodinky.

Zlatá hodinka

Je to období zhruba hodinu po východu slunce a hodinu před západem slunce. V tuto dobu má sluneční světlo svěží barvu a nevytváří kontrastní stíny ostré stíny. Sluneční světlo v tuto dobu dodívá scéně na zajímavosti, prostorovou hloubku. Nejkrásnější ranní fotografie můžete pořídit v zimě a na jaře. V zimě barevné jiskření slunce v krystalcích jinovatky, které s později s vycházejícím sluncem roztají. Na jaře pak svěží barvy a vše v rozkvětu. Léto a zvláště podzim dodává fotografiím v tuto dobu zlatavou barvu.

Čas reportáže

Je to období zhruba od desíti dopoledne do třetí odpoledne. Závisí na období v roce a zeměpisné výšce. V tyto hodiny spíše vyfotíte reportážní fotografie. Na nějaký art to není. Možná vám může být vodítkem pokud lidé mají stín v očích tak foťte raději budovy nebo více širokoúhlé.

Jak fotit v protisvětle

Záleží na vzdálenosti, v jaké jste od foceného objektu. Pokud jste blízko tak můžete zapnout blesk. Pomůže vám přesvítit protisvětlo. Pokud jste dále tak se stíny dají částečně zjasnit kompenzací expozice. Pokud jste daleko tak protisvětlo můžete využít k focení siluet.

Diskuze

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Rolovat nahoru